Proizvodnja biodizela u BiH još se testira

Bez autora
Mar 04 2012

Sve učestalija poskupljenja nafte i naftnih derivata, uzrokovana nestabilnostima na tržištu ovog energenta, ponovo su u fokus bh. javnosti stavila mogućnost proizvodnje alternativnih goriva u vidu biodizela, koji se u svijetu pokazao kao veoma uspješan pandan "regularnom" dizelu. Postoje dva načina proizvodnje ovog energenta, a kod nas je samo jedan zastupljen. I on je, nažalost, u testnoj fazi. Radi se o proizvodnji biodizela iz korištenog ulja za prženje. To se ulje pročišćava, dodaju mu se aditivi i dobijemo gorivo koje je, prema svim segmentima, istovjetno standardnom dizelu, s tom razlikom da emitira neusporedivo manje štetnih ispušnih plinova. Problem je, međutim, to što rabljeno ulje u Tuzlu, gdje imamo mali eksperimentalni pogon za proizvodnju biodizela, uvozimo izvan BiH, što nije isplativo.

Proizvodnja biodizela u BiH još se testiraSve učestalija poskupljenja nafte i naftnih derivata, uzrokovana nestabilnostima na tržištu ovog energenta, ponovo su u fokus bh. javnosti stavila mogućnost proizvodnje alternativnih goriva u vidu biodizela, koji se u svijetu pokazao kao veoma uspješan pandan "regularnom" dizelu.

Štetni plinovi

Kako nam je rekao stručnjak za proizvodnju biodizela Selim Bešlagić, postoje dva načina proizvodnje ovog energenta, a kod nas je samo jedan zastupljen.

- I on je, nažalost, u testnoj fazi. Radi se o proizvodnji biodizela iz korištenog ulja za prženje. To se ulje pročišćava, dodaju mu se aditivi i dobijemo gorivo koje je, prema svim segmentima, istovjetno standardnom dizelu, s tom razlikom da emitira neusporedivo manje štetnih ispušnih plinova. Problem je, međutim, to što rabljeno ulje u Tuzlu, gdje imamo mali eksperimentalni pogon za proizvodnju biodizela, uvozimo izvan BiH, što nije isplativo - rekao nam je Bešlagić.

Prema njegovim riječima, proizvodnja biodizela bila bi mnogo isplativija da koristimo drugu metodu, a to je proizvodnja iz ulja uljane repice.

- Problem je u tome što se ta biljka kod nas, nažalost, skoro uopće ne sadi - kaže Bešlagić te dodaje da imamo dovoljno prostora gdje bismo mogli zasaditi uljanu repicu, kao i da bi poljoprivreda od toga imala velike koristi.

Uljana repica

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Kantona Sarajevo Sejad Jeleč objašnjava da uljana repica zahtijeva ogromna prostranstva na kojima bi se sijala, a osim toga, poljoprivrednicima je potrebna posebna mehanizacija kkao bi se mogli baviti tim poslom.

- Mislim da bi ovo bilo moguće ako nam Vlada da poticaje, ali poznajući njih, mislim da se to neće dogoditi u bližoj budućnosti - kaže Jeleč.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik